Jak kupić pierwsze mieszkanie na wynajem?

utworzone przez

Inwestowanie w nieruchomości jest obecnie bardzo popularną formą lokowania oszczędności. Szczególnie w obecnych czasach jest doskonałym sposobem na ochronę kapitału przed inflacja. Zakupione mieszkanie można nie tylko użytkować samodzielnie – zdecydowanie bardziej korzystnym pod względem finansowym rozwiązaniem, jest wynajmowanie nieruchomości osobom trzecim. Jak zatem kupić swoje pierwsze mieszkanie na wynajem?

Lokalizacja nieruchomości

Jeżeli mamy zabezpieczone środki na tego typu zakup, dobrze byłoby rozejrzeć się za konkretną nieruchomością. Warto pamiętać o tym, że jeżeli chcemy je szybko wynająć, to jego lokalizacja jest niezwykle istotna. Kluczowa jest też odpowiedź na pytanie, kto właściwie miałby zostać najemcą takiego lokalu. Wówczas można precyzyjnie ustalić lokalizację nieruchomości oraz pozostałe istotne jej parametry. W przypadku studentów, mieszkanie powinno leżeć w niedalekiej odległości od głównych uczelni, dodatkowo bardzo ważna jest dostępność komunikacji publicznej i szybki dojazd do centrum. Rodziny z dziećmi znacznie chętniej wprowadzą się do mieszkania, w którego okolicach znajdują się szkoły, przedszkola, tereny zielone, place zabaw oraz infrastruktura pozwalająca na codzienne wygodne życie (sklepy, restauracje itp.). Coraz częściej też, rodziny z dziećmi szukają mieszkań z tarasem lub własnym ogródkiem, który stanowi naturalne zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkańców.

Metraż nieruchomości

Wielkość mieszkania na wynajem jest kolejną ważną sprawą. Warto od razu podkreślić, że trudno jednoznacznie stwierdzić, które mieszkanie będzie dla najemcy bardziej atrakcyjne – takie o małym czy też większym metrażu? Wszystko zależy od grupy docelowej.

  • Studenci z pewnością zadowolą się nawet samodzielnym pokojem – stąd najbardziej dochodowe są zakupy mieszkań wielopokojowych lub wtórne dzielenie mieszkania na kilka pokoi.
  • Studenci pracujący lub młodzi ludzie zaczynający swoją karierę zawodową będą z kolei poszukiwali na wynajem kawalerki, aby uzyskać już większą samodzielność, spokój i intymność.
  • Para z dzieckiem będzie jednak potrzebowała znacznie więcej przestrzeni i minimum dwóch sypialni.

W znalezieniu najbardziej odpowiedniego mieszkania może pomóc profesjonalne biuro nieruchomości, które doradzi w zakupie i pomoże wybrać optymalną nieruchomość do założonego celu inwestycyjnego. Warto sprawdzić chociażby firmę Twój Adres, która proponuje klientom zakup wyjątkowych apartamentów w centrum Poznania.

Zalety zakupu mieszkania na wynajem

Posiadanie własnej nieruchomości, która będzie wynajmowana, może przynieść właścicielowi szereg korzyści. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że jeżeli jest finansowana zaciągniętym kredytem hipotecznym, kredyt może praktycznie sam się spłacać!. Kwota jaką można uzyskać z najmu nierzadko jest dużo większa, niż w rzeczywistości wynosi miesięczna rata kredytu hipotecznego.

Dodatkowo, dobrze zlokalizowane nieruchomości stale zyskują na wartości. W 2022 roku średni roczny wzrost cen mieszkań w 10 największych aglomeracjach miejskich w Polsce wyniósł 18,2%. Jest to zatem doskonała tarcza antyinflacyjna. Zysk jest zatem praktycznie zawsze; jego wysokość zależy oczywiście od różnych czynników.

Znalezienie najemcy w obecnych czasach również nie będzie stanowiło większego wyzwania. Wg raportu PFR Nieruchomości, w Polsce brakuje ponad 1 miliona mieszkań. Jeżeli nieruchomość jest dobrze wyposażona oraz zlokalizowana w centrum bądź niedaleko strategicznych miejsc, wynajęcie jej będzie dla profesjonalistów proste. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że kwoty wynajmu stale rosną i są obecnie dość wysokie – zyski płynące z takiej inwestycji mogą zatem być naprawdę zadowalające dla każdego właściciela mieszkania na wynajem. Pomoc ze strony sprzedawców nieruchomości będzie nieoceniona; przy pomocy takich specjalistów zarówno zakup mieszkania, jak i szybki wynajem będzie wyłącznie kwestią czasu.